.
موقعیت جغرافیایی
استان قزوین با وسعتی قریب به 15820 کیلومتر مربع در شمال غربی ایران درمختصات جغرافیایی37-35 تا 45-36 عرض شمالی و 45-48 تا50-50 طول شرقی قرار گرفته است .درصد مساحت استان به کل مساحت کشور 96/0 درصد می باشد. حوزه نفوذ آن به گونه ای است که امکان دسترسی به نواحی مختلف شمالی ، شرقی ، غربی و جنوب کشور را فرآهم می سازد و درحقیقت به عنوان یک کانون اصلی دسترسی ، در منطقه محل می‌کند که خود از امتیاز ات این حوزه می باشد . بر اساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری در سال 1381 استان قزوین دارای 4 شهرستان قزوین- تاکستان-بوئین زهرا- آبیک است.همچنین 20 شهر،18بخش و 44 دهستان و 1532 آبادی آن دارای سکنه و 610 آبادی آن خالی از سکنه است.شهر قزوین با جمعیتی معادل 291117 نفر تنها شهر با جمعیت بیش از 250 هزار نفر این استان است.استان قزوین در دامنه جنوبی رشته کوه البرز واقع گردیده و تمامی قسمتهای شمالی و غربی و جنوبی آن کوهستانی می باشد.
قلمرو استان قزوین متشکل از 3 فضای متمایز کوهستانی ، کوهپایه ای و دشتی است . سیستم های هوایی مؤثر در استان نیز سیستم غربی و مدیترانه ای ، که بیشترین عامل بارندگی استان را تشکیل می دهد و و نیز سیستم پرفشار شمالی که عامل سردی و رطوبت می باشد . ودارای آب و هوای بیابانی،نیمه بیابانی،سردکوهستانی و معتدل کوهستانی و آب و هوای گرم و نیمه مرطوب است.متوسط ارتفاع از سطح دریا1364 متر می باشد.
آبهای سطحی استان عمدتاً در دو حوضه آبریز جاری است . حوضه شمالی ( سفید رود ) شامل رودخانه های طالقان رود و الموت رود است که باهم شاهرود را تشکیل می دهند و با میزان حدود 750 میلیون متر مکعب در شهرستان لوشان از استان خارج می گردد . حوضه آبریز جنوبی ( شور ) که شامل رودخانه های حاجی عرب ، خر رود ، ابهر رود و رودخانه های دامنه جنوبی البرز می شود.
مساحت جنگلهای استان در حدود 25 هزار هکتار می باشد که عمدتاً در شهرستان قزوین و در بخشهای رودبار الموت، رودبار شهرستان و طارم سفلی پراکنش دارند . فرم جنگلهای استان به صورت دانه زاد و شاخه زاد ناهمسال و تیپ جنگلها به صورت ارسستان ـ بلوطستان می باشد .
وسعت مراتع استان نیز 950 هزار هکتار تخمین زده شده است که از این مقدار 200 هزار هکتار مراتع خوب ، 300 هزار هکتار مراتع متوسط و 450 هزار هکتار نیز در زمره مراتع فقیر محسوب می گردند . همچنین مجموع مساحت بیابانهای استان قزوین حدود 55 هزار هکتار برآورد است .
 مهمترین زیستگاههای طبیعی استان نیز شامل منطقه حفاظت شده باشگل  ، منطقه شکار ممنوع الموت  ،  منطقه شکار ممنوع طارم سفلی ، منطقه شکار ممنوع دانسفهان و هم چنین دشت ا... آباد ، منطقه فتح آباد بویین زهرا، منطقه کوهستانی عرشه کوه ، و منطقه آوج و آبگرم می باشد که همگی قابلیت تبدیل به منطقه تیر اندازی و شکار ممنوع را دارا هستند .
 از نظر جاذبه های توریستی نیز استان قزوین بسیار غنی و دارای جاذبه های طبیعی بسیار نظیر دریاچه اوان الموت و چشمه ها، رود خانه ها ، باغها و کوههای زیبا و جاذبه تاریخی نظیر کاخهای دوره صفویه ، مقابر ،  مجموعه سراها و بازارها ، آب انبارها، گرمابه ها ، کلیساها، گذرگاههای باستانی و ... و نیز جاذبه های زیارتی نظیر امامزاده حسین ، امازاده علی اصغر زرآباد الموت و ... است .
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *