اطلس آلودگی خاک ۱۱ استان تهیه شده است

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست:

اطلس آلودگی خاک ۱۱ استان تهیه شده است

مدیر کل دفترآب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست از تهیه و تدوین اطلس آلودگی خاک ۱۱ استان کشور خبر داد و گفت: تهیه اطلس سایر استان‌ها هم جزو برنامه های سازمان است و به مرور اجرا می شود.
علی مریدی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اطلس خاک برای استان‌های بوشهر، هرمزگان، کرمانشاه، همدان، گلستان، آذربایجان شرقی، زنجان، خوزستان، خراسان رضوی، اصفهان و قزوین تهیه شده که بر این اساس شناخت خوبی از وضعیت آلودگی خاک در این استان‌ها به دست آوردیم. 

وی اظهار داشت: در کنار این اطلس‌ها که وضعیت کلی خاک مناطق را مشخص می کند، بحث خوداظهاری مصوب شده در قالب ماده ۱۴ نیز به سازمان محیط زیست گزارش می‌شود، ماده ۱۴ قانون حفاظت از خاک می‌گوید در صورت بروز آلودگی خاک آلوده کننده مکلف است مراتب را سریع به نزدیک ترین اداره کل محیط زیست اطلاع دهد و با هماهنگی و تایید اداره کل آلودگی خاک را تا رسیدن به حدود مجاز برطرف کند، مثلا در یک نقطه ای تانکر سوخت واژگون و آلودگی آن وارد محیط زیست شده است یا در نقطه ای تخلیه غیرمجاز صورت گرفته که در آن زمان سازمان حفاظت محیط زیست ورود می‌کند و اگر نشانه‌ای از تخلف مشاهده شد متخلف را به دادگاه معرفی می‌کند.

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: برای تهیه این اطلس نقاطی که دارای آلودگی نفتی، صنعتی، کشاورزی و حتی طبیعی بودند را به صورت جداگانه بررسی و تمام آنها را در اطلس مشخص کردیم، مثلا مشخص کردیم که در آذربایجان شرقی چه نقاطی آلودگی نفتی، کشاورزی و یا صنعتی دارد بعد از آن به سراغ برنامه اصلاح و پاکسازی می‌رویم تا خاک به حالت طبیعی برگردد و احیا شود.

مریدی گفت: در یک سری از نقاط کشور مانند استان‌های گیلان و مازندران به علت استفاده از کود و سموم شیمیایی آلودگی خاک بالا است در واقع به علت فعالیت‌های کشاورزی و استفاده نادرست از سموم بحث آلودگی خاک را در این مناطق داریم که البته موضوع در دست بررسی است، این آلودگی‌ها به صورت لکه ای هستند.

وی درباره اینکه به طور کلی وضعیت خاک کشور از لحاظ آلودگی چگونه است، اظهارداشت: اینکه بگوییم وضع خاک خوب است نه خوب نیست اما از طرفی هم بگوییم که تمام عرصه خاک کشور آلوده نیست باز هم حرف درستی نیست. آلودگی در نقاط مختلف کشور به صورت لکه ای وجود دارد که باید شناسایی و رفع شوند.

مریدی افزود: در استان های صنعتی مانند خوزستان، کرمان و بوشهر آلودگی های خاک بیشتر از جنس فعالیت‌های صنعتی است که با وجود قانون حفاظت از خاک هم سازمان محیط زیست و هم وزارت جهاد و از همه مهمتر تولید کنندگان موظفند به موضوع آلودگی خاک رسیدگی کنند و خاک را در صورت آلودگی به حالت اولیه آن برگردانند، قبلا قانون مشخصی برای رسیدگی به این موضوع نداشتیم.

 ۸۰۰ پرونده قضایی در زمینه آلودگی خاک داریم

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون حدود ۸۰۰ پرونده قضایی در زمینه آلودگی خاک در سراسر کشور داریم که بر این اساس آلوده کنندگان در بخش‌های مختلف شناسایی و به دادگاه معرفی شده اند تا موضوع مورد رسیدگی قرار گیرد.

وی اظهار داشت: در کنار این تعداد پرونده موارد دیگری از آلوده کنندگان هم بود اما چون آن مجموعه آلوده کننده با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کردند تا آلودگی رفع شود دیگر ضرورتی نداشت که به قوه قضاییه معرفی شوند از این رو با کمک آلوده کننده درصدد رفع آلودگی ها هستیم. 

مریدی درباره اینکه وقتی بخشی از خاک آلوده می‌شود آیا امکان پاکسازی کامل وجود دارد، گفت: بله این امکان وجود دارد و یکی از رسالت‌های ما در سازمان محیط زیست همین است و فرقی نمی کند آلودگی از چه نوعی باشد فقط روش‌های رفع آلودگی متفاوت است مثلا اگر نفتی باشد با آلودگی کشاورزی متفاوت است اما کار پرهزینه‌ای است و مردم و واحدهای صنعتی باید مواظب باشند تا خاک آلوده نشود اما اگر آلوده شود رفع آلودگی هزینه بر و بر عهده آلوده کننده است. 
كلمات كليدی : خاک , سازمان محیط زیست , مریدی
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها