برای آموزش جوامع محلی برنامه های متنوعی در حال پیگیری است

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی:

برای آموزش جوامع محلی برنامه های متنوعی در حال پیگیری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حسن اکبری در جلسه کنوانسیون تنوع زیستی  اظهار داشت: برای همکاری های بیشتر با مرکز ترویج و تحقیقات کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در حال رایزنی هستیم تا تفاهم نامه ای برای همکاری های بیشتر در زمینه آموزش جوامع محلی در زمینه حفظ محیط زیست فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت جهادکشاورزی منعقد شود.

وی گفت: چون بیشترین کشفیات و کمک در راستای حفاظت از محیط زیست توسط جوامع محلی و دوستداران طبیعت انجام می شود در حال برنامه ریزی هستیم تا آموزش هایی را برای جوامع محلی در زمینه شناخت محیط زیست و تنوع زیستی برگزار کنیم.

اکبری تصریح کرد: بخش عمده ای از تنوع زیستی کشور به شدت در حال فرسایش است و در ده سال گذشته تعداد قابل توجهی پرنده شکاری از نوع بالابان، بحری و شاهین و همچنین هوبره از متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش کشف و ضبط شده و تمام این کشفیات با همکاری و همیاری جوامع محلی بوده است.
او اظهار داشت: در سال به طور متوسط بیش از  ده هزار نفر با تخلفات زیست محیطی دستگیر می شوند که بالغ بر هفتاد درصد آنها با همکاری و اطلاع رسانی مخبرین انجام می شود.

اکبری عنوان داشت: این افراد در مناطق حفاظت شده حضور دارند و می توانند در حفاظت از تنوع زیستی کشور کمک های شایانی کنند.

وی گفت: در سال بیش از 50هزار موجود زنده در کل کشور در زیر چرخ های خودروها له می شوند اما متاسفانه دستاویز قانونی برای مطالبه گری از راه و شهرسازی نداریم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان اظهار داشت: در بحث مشارکت های مردمی ضعف قانونی داریم و در حال رایزنی با مرکز پژوهش های مجلس برای اصلاح قوانین هستیم و از همه دستگاه های اجرایی مانند وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جنگل‌ها و مراتع و دانشگاه ها هم طلب همکاری در این زمینه را داریم.
كلمات كليدی : محیط زیست , جوامع محلی , اکبری
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها