اخبار مهم

برنامه حفاظت و حراست از «بالابان» در همدان در حال تدوین است

برنامه حفاظت و حراست از «بالابان» در همدان در حال تدوین است

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان اعلام کرد: برنامه حفاظت و حراست از «بالابان» در اداره کل حفاظت محیط زیست استان در حال تدوین است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان همدان،مهدی صفی‌خانی ، اظهار کرد: «بالابان» یکی از گونه‌های‌ پرنده‌ شکاری از تیره شاهین سانان است که در معرض انقراض قرار دارد و از قبل در استان همدان شناسایی شده بود.
 

وی اضافه کرد: این بحث که این گونه مهاجر است یا ایست دائمی در  استان همدان دارد، همیشه مطرح بود که اخیراً تیم‌های یگان حفاظت محیط زیست یک جفت بالغ «بالابان» و دو جوجه را مشاهده کردند.
 

صفی‌خانی با بیان اینکه مشخص است که جوجه‌آوری «بالابان» در استان همدان اتفاق افتاده است، خاطرنشان کرد: محل زیست این گونه در حال انقراض شناسایی شده، مورد حفاظت قرار دارد و به صورت دائم رصد می‌شود.
 

وی ادامه داد: این پرنده جزء گونه‌هایی است که در محیط زیست استان برای آن برنامه عمل داشته‌ایم و خوشبختانه مشاهدات و پیگیری‌ها نشان داد که این گونه در استان وجود دارد و امیدواریم بتوانیم با اتخاذ برنامه‌های راهبردی نسلش را افزایش دهیم‌.
 

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان بیان کرد: برنامه‌هایی برای حراست و حفاظت از این پرنده کمیاب در حال تدوین است و امیدواریم بتوانیم از انقراض این گونه در معرض انقراض جلوگیری شود.
 

صفی‌خانی صیادهای غیرمجاز را بزرگترین تهدید «بالابان» عنوان کرد و گفت: این صیادان معمولاً از استان‌های جنوبی به استان مراجعه و اقدام به زنده گیری این پرنده می‌کنند که گاهاً با آن‌ها برخورد و به مراجع قضایی ارجاع داده شده‌اند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها