اخبار مهم

۱۸ کیلومتر از رونگ‌های تالاب بین‌المللی هامون لایروبی شد

۱۸ کیلومتر از رونگ‌های تالاب بین‌المللی هامون لایروبی شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: ۱۸ کیلومتر از رونگ‌های ( رودهای) هامونک و نه طایفه تالاب بین‌المللی هامون به منظور احیای این تالاب در سالجاری لایروبی شده است.

به گزارش روابط عمومی سیستان و بلوچستان، وحیدپور مردان ظهار داشت: محیط زیست سیستان و بلوچستان در قالب چندین طرح عمرانی و پس از انجام فازهای مطالعاتی پرحجم و زمان بر توانست برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون را با سرعتی چند برابر گذشته به جلو ببرد و این احیا امروز به واقعیت عینی مبدل شده است.

 وی گفت: لایروبی و احیای ورودی‌های آب به تالاب بین‌المللی هامون یکی از مهم ترین برنامه‌های اداره‌کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان برای احیای این تالاب است.
 

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ادامه داد: این اداره‌کل پس از انجام مطالعات و تعیین اولویت برای ورودی‌های آب اقدام به لایروبی در مسیرهای مشخص شده کرد که با اجرای این برنامه ده‌ها رونگ (رود، نهر) دیگر نیز با جریان آب بازگشایی و آب حیات بخش به پهنه بیشتری در بستر تالاب بین‌المللی هامون راه یافت.


وی تصریح کرد: لایروبی رونگ‌های تالاب بین‌المللی هامون از سال ۱۳۴۹ با هدف احیای تالاب و سبز شدن نیزارها در زمان پرآبی انجام می‌شده است.


پورمردان اظهارداشت: لایروبی رونگ‌های تالاب بین‌المللی هامون علاوه‌بر کنترل کانون‌های گرد و غبار موجب احیای پوشش گیاهی بویژه احیای نیزارهاست که همانند چتری مانع از تبخیر آب می‌شوند.

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها