آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل مهار شد

آتش سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل مهار شد

پس از ساعت ها تلاش بی وقفه توسط محیط بانان، نیروهای منابع طبیعی، نظامیان و نیروهای خدمات رسان و مردمی آتش سوزی گسترده منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل مهار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه، آتش سوزی گسترده ای که از صبح روز چهارشنبه 30 تیرماه آغاز شده بود پس از ساعت ها تلاش بی وقفه محیط بانان، نیروهای خدمات رسان و مردمی، منابع طبیعی و نظامیان موفق به مهار شعله های آتش شدند.

فریدون یاوری مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه با اعلام این خبر گفت: با توجه به وقوع آتش سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل بلافاصله محیط بانان باینگان، پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود و روانسر به منطقه اعزام شدند.

وی گفت: در یک عملیات هماهنگ و با همکاری دستگاه های خدمات رسان و نیروهای مردمی، نیروهای منابع طبیعی و نظامیان پس از ساعت ها تلاش، شعله های آتش در بامداد امروز بطور کامل مهار شد.

یاوری گفت: ایجاد آتش بر، تیغه زنی توسط خودروهای راهداری به طول 5 کیلومتر برای دسترسی خودروهای آتش نشان و نیروهای خدمات رسان و مردمی جهت اطفاء حریق از جمله اقدامات مهم در مهار این آتش سوزی وسیع بود.

این مقام مسئول در ادامه گفت: با توجه به شرایط گسترده آتش سوزی در منطقه، تمامی همکاران محیط زیست استان به حالت آماده باش جهت اعزام به منطقه قرار گرفتند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در ادامه تصریح کرد: همکاری بی نظیر نیروهای حاضر در محل برای اطفاء حریق موجب شد که در یک عملیات جهادی و پس از ساعت ها تلاش بی وقفه، شعله های آتش مهار شوند.

وی گفت: متأسفانه صعب العبور بودن منطقه و شیب های تند عملیات اطفاء را با کندی مواجه کرده بود اما خوشبختانه تلاش نیروهای مستقر در منطقه مثمر ثمر واقع و شعله های آتش مهار و اطفاء شد.

یاوری اظهار کرد: همچنان تعدادی از محیط بانان از شب گذشته در منطقه در حال پایش هستند و در صورت مشاهده شعله ور شدن احتمالی شعله های آتش بلافاصله نسبت به اطفاء آن اقدام خواهند کرد.

مقام ارشد محیط زیست استان در ادامه در خصوص میزان تلفات آتش سوزی گفت: طبیعتاً خساراتی به منطقه بدلیل این آتش سوزی وارد شده است که میزان وسعت این خسارت توسط کارشناسان محیط زیست در حال بررسی است.

یاوری در پایان از ستاد مدیریت بحران شهرستان پاوه، تمامی محیط بانان محیط زیست، مأمورین منابع طبیعی، دستگاه های خدمات رسان، نیروهای نظامی و نیروهای مردمی مستقر در منطقه که جهت مهار و اطفاء آتش سوزی تلاش کردند، تقدیر و تشکر کرد.

لازم به ذکر است منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل با وسعت بیش از 25 هزار هکتار در 13 کیلومتری جنوب غربی شهرستان پاوه قرار دارد و دارای گونه های مهم و متنوع گیاهی و جانوری می باشد.
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها