آیکون منو

تازه های سایت

31 تیرماه؛ همایش منتخبین شوراهای شهر با محوریت محیط زیست و توسعه پایدار در پردیسان برگزار می شود
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نقش مهم شوراهای شهر در تصمیم گیری های تاثیرگذار در حوزه مدیریت شهری و تبعات کوتاه و بلند مدت آن بر جامعه گفت: این سازمان نشست یکروزه ای را با حضور منتخبین پنجمین دوره شوراهای مراکز استانهای کشور در روز شنبه 31 تیرماه برگزار می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه  سیاست های کلی محیط زیست و اهداف توسعه پایدار در نشست مشترک منتخبین شورای اسلامی شهرهای مراکز استان های سراسر کشور تبین می شود، گفت: به همت این سازمان منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی سراسر کشور با مدیران کل حفاظت محیط زیست در نشست هم اندیشی یک روزه ای گرد هم می آیند.

رشیدی افزود: هدف اصلی این نشست هم اندیشی، تبیین سیاست های محیط زیستی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بوده و تلاش سازمان حفاظت محیط زیست بر این است تا قبل از آغاز به کار پنجمین دوره شوراهای شهر، سیاست های کلی محیط زیست برای منتخبین تبیین و تفهیم شود.

 وی با مهم ارزیابی کردن این نشست، تحقق توسعه پایدار با بهره مندی از ظرفیت های اجرایی برنامه ششم توسعه کشور را یکی دیگر از اهداف این هم اندیشی بر شمرد.

   معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد تا در پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا بهترین تصمیم گیری ها در حوزه توسعه شهر و روستا با لحاظ کردن ملاحظات محیط زیستی و توسعه پایدار اخذ شود.
به مناسبت 13 تیر، روز ملی دماوند
دماوند، با ارتفاع 5610 متر، مرتفع‌ترین قله‌ی ایران در شرق البرز مرکزی ( استان مازندران) و جنوب دریای خزر است. این قلّه، در ۶۹ کیلومتری شمال شرقی تهران، ۶۲ کیلومتری جنوب غرب آمل و ۲۶ کیلومتری شمال غربی
 شهر دماوند واقع شده که از تهران قابل مشاهده است.
لطفا برای دیدن مطلب کامل،
اینجا کلیک کنید.
                                                                  به مناسبت 25 خرداد ( 15 ژوئن ) روز جهانی باد

روز جهانی باد، یک رویداد بین المللی است که همه ساله در تاریخ 15 ژوئن متقارن با 25 خرداد رخ می
دهد. ماجرای توجه و اهمیت به اختصاص روزی به نام "باد"جسته و گریخته از سال 2007 آغاز شد اما نامگذاری آن به‌صورت رسمی در سال 2012 اتفاق افتاد. روز جهانی باد در واقع یک اقدام هماهنگ از سوی "انجمن انرژی بادی اروپا" (EWEA) و"شورای جهانی انرژی باد" (GWEC )
است برای آگاهی رسانی نسبت به نقش و اهمیت باد، در اکوسیستم‌های مختلف و تغییرات آب و هوایی و منبعی پایان ناپذیر در تولید انرژی پاک و رایگان، که شناخت و استفاده‌ی خردمندانه از این نیروی شگرف طبیعی، می‌تواند چهره‌ی کنونی جهان را دگرگون سازد.
            (EWEA) صدای صنعت باد است و با بیش از 450 عضو فعال در بیش از 50 کشور، به ترویج بهره برداری از انرژی باد در اروپا و سراسر جهان می پردازد و به تجزیه و تحلیل، تدوین و سیاستگذاری برای صنعت باد در مورد مسائل کلیدی و استراتژیک، همکاری با صنعت و موسسات پژوهشی در تعدادی از پروژه های تحقیقاتی توسعه‌ی بازار و فن آوری، تولید انواع زیادی از ابزار اطلاعات و مدیریت کمپین‌هایی با هدف بالا بردن سطح آگاهی در مورد مزایای باد و افزایش پذیرش اجتماعی و دسترسی آسان به اطلاعات معتبر مشغول است.
(GWEC)  یک سازمان مبتنی بر عضو است که اعضای آن متشکل از بیش از 1500 شرکت، سازمان و موسسه در بیش از 80 کشور، از جمله تولید کنندگان، توسعه دهندگان، تامین کنندگان جزو، موسسات تحقیقاتی ملی باد، انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر، ارائه دهندگان خدمات برق، امور مالی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های حقوقی است. ماموریت آنها این است که از طریق تعامل با سیاستگذاران ملی و بین المللی و کار با انجمن‌های صنعتی برای کمک به ایجاد و رونق بازارهای نوین برای انرژی باد مانند (UNFCCC)، آژانس بین المللی انرژی، موسسات مالی بین المللی، اطمینان حاصل کنند از این‌که نیروی باد، خود را به عنوان پاسخ به چالش‌های انرژی امروز، ارائه‌ی‌ مزایای محیط زیستی و اقتصادی، مطرح و کاملا توجیه کرده است.
کشف بیش از پیش قدرت انرژی باد، می تواند سیستم های تولید انرژی را تغییر و به واسطه ی آن، اقتصاد جهان را رشد داده و هزاران شغل ایجاد کند.
            در بیش از 80 کشور در سراسر جهان، برای تولید انرژی به ویژه برق، از این منبع پاک و تجدید پذیر و مقرون به صرفه در مزارع باد، استفاده و برای هزاران نفر اشتغال ایجاد می شود.
     امروزه بهره برداری از قدرت باد که یکی از منابع طبیعی پایدار می باشد در دنیا روز به روز در حال افزایش بوده و با این راهکار مناسب، هزینه‌های استفاده از آن و میزان تخریب محیط زیست و منابع زیستی ، در حال کاهش است چرا که تولید برق توسط انرژی باد، بسیار ارزانتر از استفاده ازسوخت‌های فسیلی بوده و از تولید دی اکسید کربن جلوگیری می‌کند و در پاکیزه کردن هوا سودمند است.
      در ایران نیز لازم است در حوزه های مختلف سیاستگذاری‌ها و تصمیم سازی‌ها تجدیدنظر کرده و برای  رفع موانع و مشکلات حاکم بر تولید انرژی و برق، معماری و شهرسازی، ساختمان سازی، آمایش سرزمین در  مکان یابی اجرای پروژه های صنعتی و کشاورزی، چاره اندیشی کنیم و به سمت کاستن از بهره برداری از   نیروگاه‌هایی با سوخت‌های فسیلی، آلوده‌کننده و گران، تغییر مبلمان شهری در ساختمان سازی با جهت یابی و ارتفاع مناسب، مکان یابی ساخت کارخانه‌ها با درنظرداشتن جهت وزش باد نسبت به کارکرد آنها و نکات مهمی مانند آنچه گفته شد برویم و با توجه به شرایط مناسب اقلیمی کشور و ظرفیت‌های بادی آن، از این انرژی پاک، تجدیدپذیرو ارزان خردمندانه بهره بگیریم و بدانیم که اگرچه ممکن است عملی کردن موارد پیش گفته، هزینه بر باشد اما سود حاصل از آن، در کوتاه مدت هزینه ها را جبران کرده و ارزش افزوده فراوان خواهد داشت.
بيشتر

اخبار دفتر

بيشتر

آموزش و فرهنگ سازی

پروژه ها
بيشتر

دستورالعمل ها

استاندارد ها و شاخص ها

اطلاعیه ها
اقدامات و برنامه ها
اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال