1400/4/26 شنبه تشریح اقدامات دولت ژاپن و ایران در حوضه دریاچه ارومیه مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران با ذکرجزئیاتی از بازدید اخیر سفیر ژاپن، دستاوردهای اجرایی مشترک با همکاری دولت ژاپن برای احیاء دریاچه ارومیه را تشریح کرد.
مهری اثنا عشری در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به سابقه چند ساله همکاری دولت ایران و ژاپن در حوزه تالاب ها گفت: همکاری این طرح در سال 2014 میلادی (1393هجری شمسی ) در دیدار دکتر روحانی که در آن وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه مورد بحث قرار گرفت، مشروع شد و دولت ژاپن ب
رای احیای این دریاچه اعلام همکاری کرد که بخش اجرایی مرتبط با آن در کشور ایران توسط سازمان محیط زیست در قالب طرح حفاظت از تالاب های ایران شکل گرفت.اثناعشری ادامه داد: با اجرای این طرح رابطه همکاری بین ایران و ژاپن برقرار شد. در سال های اول تا هفتم در قالب اسناد یکساله با بودجه سالانه حدود یک میلیون دلار تدوین و صرف احیای حوضه آبریز دریاچه ارومیه شد.

وی اهداف راهبردی این طرح را برگرفته از برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه و منابع آب و خاک، حفاظت زیستی وآگاهی رسانی و معیشت جوامع محلی عنوان کرد و گفت:  برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط استانداران وقت سه استان همجوار دریاچه و هیئت وزیران مورد تصویب قرار گرفت. اثناعشری هم‌چنین در خصوص ترویج کشاورزی پایدار به صورت مشارکتی گفت: با توجه به حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از 80 درصد منابع آبی موجود در حوضه بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد، تمرکز اصلی فعالیت های این پروژه بر بهبود راندمان آبیاری و اصلاح تکنیک های مرتبط با کشاورزی است .

 وی افزود: امیدواریم از طریق ترویج کشاورزی پایدار بصورت مشارکتی در سایت‌های پایلوت در این حوضه  بتوانیم راندمان آبیاری را بالا ببریم و کاهش مصرف آب و کاهش  مصرف سم و نهاده‌های شیمیایی را درمزارع داشته باشیم.

اثناعشری با تاکید بر این که  تمرکز اصلی ما در حوزه احیای تالاب‌ها استفاده از امکانات نرم‌افزاری و تغییر شیوه‌های بهره‌برداری است، بیان کرد: در حوزه کشاورزی پایدار در پایان فاز 7 از بین 250 روستای پایلوت که در حوزه اکولوژیک دریاچه ارومیه واقع شده اند توانستیم ۱۸۳ روستا را وارد پایلوت کشاورزی پایدارکنیم و حدودا 13500 کشاورز مورد معرفی برنامه های ما قرار گرفتند. این افراد با استفاده از ابزارهای گوناگون به نحوی در معرض اطلاع رسانی ها و ظرفیت گستری ها و فعالیت های توانمند سازی قرار گرفته وحدود 4 هزار کشاورز مستقیما بصورت داوطلبانه در فعالیت های پروژه درگیر شدند.وی ادامه داد: در بحث معیشت و صندوق اعتبارات خرد در روستاهای پایلوت بیش از 800 نفر از زنان روستایی را تحت پوشش برنامه های توانمند سازی، آموزش و ظرفیت گستری قرار داده ایم . نکته قابل توجه این است که مدیریت این صندوق ها توسط زنان محلی انجام گرفته و برنامه ما این است که دستاوردها در حوضه دریاچه ارومیه را به سایر تالاب‌های کشور تعمیم دهیم.

وی خاطر نشان کرد: همزمان با این اتفاقات تلاش شده است یک سری رویکردها و ابزارهای نوآورانه که می تواند به مدیریت تالاب ها کمک کند و به مدیران در تصمیم گیری و سیاست گزاری ها در سطح ملی و بین المللی شناسایی و پایلوت شوند، از جمله مطالعه ای در تالاب کانی برازان شهرستان مهاباد انجام داده بودیم که بر اساس نتایج بدست آمده توانستیم فعالیت هایی را با استفاده از ابزار پرداخت برای خدمات اکوسیستمی در خصوص  گردشگری مرتبط با تالاب و همچنین بهبود کیفیت و کمیت آب  تالاب ها به اجرا درآوریم. 
 
اثنا عشری در خصوص بازدید سفیر ژاپن از دستاوردهای پروژه مشترک در منطقه گفت: سفیر کشور ژاپن از اجرای طرح‌ها ابراز خرسندی و رضایت کرد چون تأثیرات و نتایج ملموسی در دیدار و گفتگو با جوامع محلی مشهود بود. وی در پایان گفت: معمولا فرایند این همکاری تا قبل از سالهای 2020 بصورت یکساله انجام می شد که به لطف خدا و دستاوردهای مطلوب  پروژه و اعتماد سازی های صورت گرفته، در سال 2021 سند همکاری سه ساله  بین دولت ایران و ژاپن به امضاء رسید. در قالب این سند همکاری سه ساله علاوه بر پایدارسازی دستاوردهای پروژه در حوضه دریاچه ارومیه نتایج و خروجی آن را در دو تالاب شادگان استان خوزستان و تالاب بختگان استان فارس تعمیم داده خواهد شد.

    

 
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها