1400/4/27 یکشنبه آموزش، راه نجات زمین / سالانه 225 تریلیون پلاستيك در جهان تولید می شود یک کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سالانه حدود 225 تریلیون پلاستيك در سراسر دنيا توليد مي‎شود كه چهار تا پنج تريليون از این مقدار، سهم كيسه‎هاي پلاستيكي در يك سال در جهان است، گفت: امروزه کیسه های پلاستیکی بیشترین کالای مصرفی در دنیا هستند و حدودا معادل یک ميليون كيسه پلاستیکی در هر دقيقه در جهان مصرف می شود.
شکوفه بسیم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زییست، تصریح کرد: در شهرهاي ايران روزانه بيش از سه هزار تن و سالانه بيش از يك ميليون تن كيسه پلاستيك و عمدتاً برای حمل کالاهای خریداری شده استفاده می شود. متوسط زمان استفاده از کیسه پلاستیک حدود 12 دقیقه پس از خرید و سرنوشت حدود 96 درصد آنها سطل زباله است.

وی با تاکید براینکه حدود 300 تا 700 سال زمان برای تجزیه کامل کیسه پلاستیک در طبیعت، لازم است، گفت: کیسه های پلاستیکی علی رغم کاربردهای فراوان و آسان، می توانند تاثیرات نامطلوبی بر محیط زیست داشته باشند؛ این کیسه ها سبک هستند و به راحتی با یک نسیم در محیط زیست پراکنده می شوند، همچنین علاوه بر آسیب  به منظر عمومی محیط زندگی و  محیط های طبیعی، در مدیریت شهری به ویژه در کلانشهرها اختلال ایجاد می کنند و می توانند باعث انسداد آبراه ها، آلودگی و تغییر اکوسیتم های آبی مثل آلودگی رودخانه ها، دریاها و اقیانوس ها شوند.

این کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه  بیش از 150 میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌هاراه پیدا کردند، گفت: هر ساله 10 میلیون تن نیز به این مقدار اضافه می شود؛ کیسه¬های پلاستیکی به مرور زمان تکه¬تکه شده و گاهی توسط موجودات خشکی زی و آبزی بلعیده می¬شود، بدین ترتیب ریزپلاستیک¬ها به چرخه¬ی غذایی انسان ها و حیوانات راه پیدا می کند.

بسیم با اشاره به لزوم آموزش و فرهنگ سازی، گفت: افزایش آگاهی های عمومی مردم از اثرات مخرب مصرف بی رویه پلاستیک و دریافت آموزش های محیط زیستی در راستای کاهش مصرف یا مصرف صحیح از مواد پلاستیکی به ویژه کیسه های پلاستیکی می تواند باعث تغییر الگوی مصرف شود.

وی افزود: آموزش و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، با نگاهی به راه کارهای مورد استفاده در جهان برای کاهش مصرف پلاستیک به ویژه کیسه پلاستیک، متوجه می شویم که راهکارهای قانونی و راهکارهای آموزشی - تشویقی همواره مکمل یکدیگر بودند و برای اینکه بتوانیم شاهد تغییر نگرش و متعاقبا تغیر رفتار باشیم، نیازمند جلب مشارکت مردمی و تشویق مردم به رفتارهای صحیح مصرف به صورت داوطلبانه هستیم.

این کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: تاکنون اقدامات خوبی در زمینه افزایش آگاهی و فرهنگ سازی در این زمینه به صورت اجرای طرح های مشارکتی، پویش های مردمی و برنامه های آموزشی در سطح ملی نیز انجام شده است که البته نمی توانیم بگوییم این میزان آموزش کافیست زیرا آموزش امری مستمر است و نیاز به تکرار دارد.

 بسیم گفت: با رصد رفتارهای مردم در سطح جامعه می توانیم اثرات فرهنگ سازی های انجام شده را شاهد باشیم مانند استفاده مردم از ساک های پارچه ای و کیسه ها¬ی مقاوم چندین بار مصرف تا حمل کالاهای حجیم و دارای بسته بندی قابل حمل، بدون استفاده از کیسه پلاستیک، مانند سطل ماست یا انواع دستمال برای مصارف بهداشتی یا حتی به همراه داشتن سفره های پارچه ای نان در نانوایی ها و همچنین احیای فرهنگ های صحیح و محیط زیستی قدیمی مانند استفاده از زنبیل ، البته اکنون از انواع چرخ های دستی استفاده می شود؛ با همین کارهای کوچک می توان مصرف کیسه های پلاستیکی را بسیار کاهش داد..

این کارشناس آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: گر چه تا رسیدن به مشارکت 100 درصدی و نتیجه مطلوب، راه باقی مانده است اما با تلاش و استمرار در امر آموزش، می توانیم روزهای خوب و اتفاق های بهتر را در افق پیشرو داشته باشیم.
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها