منطقه فسیلی مراغه یک از غنی ترین سنگواره های دنیا است

منطقه فسیلی مراغه یک از غنی ترین سنگواره های دنیا است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: منطقه فسیلی مراغه یکی از غنی ترین مناطق فسیل مهره دار دنیا بوده و می توان از آن به عنوان بهشت فسیلی ایران و دنیا نام برد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی،  حسن عباس نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در حاشیه بازدید از منطقه فسیلی مراغه گفت : این منطقه نخستین اثر ملی ، طبیعی و فسیلی ایران بوده  و از شهرت جهانی برخوردار است .

وی در ادامه گفت: منطقه فسیلی مراغه یکی از پنچ منطقه مهم فسیل مهره دار در سطح دنیا می باشد و توسعه اکوتوریسم، طبیعت گردی و آشنایی مردم با تنوع زیستی دیرینه و تاریخ  طبیعی ملی ایران زمین، از جمله سیاستهای سازمان حفاظت محیط زیست بوده که در این زمینه برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است .
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت:  با حداکثر توان مالی و نیروی انسانی از توسعه این منطقه حمایت نموده  و در این راستا نیازمند همراهی مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی هستیم.

وی ادامه داد: در سال جاری از محل اعتبارات ملی بودجه برای تکمیل پروژه مرکز تحقیقات فسیل شناسی کشور در مراغه تخصیص یافته ولی با توجه به اهمیت و وسعت پروژه نیازمند تخصیص بودجه استانی نیز هستیم.

وی افزود: این پروژه می‌تواند محرک بسیار مهمی در مسائل توریستی، علمی، اجتماعی و اقتصادی برای شهرستان و استان باشد.

عباس نژاد گفت: به منظور توسعه ارتباطات بین المللی و جذب گردشگران داخلی و خارجی جهت بازدید از این منطقه برنامه هایی مانند استفاده از توان رسانه ها، طراحی وب سایت، برگزاری همایشهای ملی و بین المللی داریم.

وی افزود: همایش ملی دیرینه شناسی و تنوع زیستی با همکاری انجمن دیرینه شناسی ایران ، دفتر موزه تاریخ طبیعی ملی و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و دانشگاه مراغه در شهر مراغه برگزار می شود.

وی خاطر نشان کرد: این مرکز می تواند به عنوان مرکز علمی پشتوانه خوبی برای کارهای مطالعاتی در سطح دنیا شده و جایگاهی برای جلب کسانی که علاقه مند به طبیعت گردی و توجه به اکوتوریسم هستند، باشد.

وی با اشاره به بازدید دانشجو یان و دانش آموزان از این اثر طبیعی و ملی عنوان نمودند  این بازدید ها نقطه عطفی در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی است .

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی اظهار داشت: در زمان حاضر از مهمترین شاخص های توسعه یافتگی کشورها در دنیا ، داشتن محیط زیست سالم و همسان گزینی با این محیط بوده که می توان با حفظ و توجه  به محیط زیست به توسعه سیمای طبیعی اقتصادی منطقه کمک کند.

در این بازدید حسن عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان شرقی ضمن تقدیر و تشکر از حمایتهای سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت:جهت شناساندن و معرفی و جذب گردشگر به منطقه فسیلی مراغه نیازمند نگاه ملی در سطح تصمیم سازان و تصمیم گیران هستیم.  

 گفتنی است،منطقه فسیلی مراغه جزو مناطق پنجگانه فسیل مهره دار جهان محسوب شده و در محدوده ای با وسعت بیش از 50 کیلومتر با روند شرقی و غربی پخش شده است.
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها