رفع تصرف 37 هزار و700 مترمربع از اراضی ملی  کردستان

رفع تصرف 37 هزار و700 مترمربع از اراضی ملی کردستان

پیگیری های مستمرّ اخیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سقز؛ منجر به خلع ید و صدور حکم رفع تصرف 37 هزار و 700 متر مربع اراضی ملی منطقه حفاظت شده عبدالرزاق شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان؛ بهزاد شریفی خبرداد: انجام گشت و کنترل های مستمر و پیگیری های جدی و بدون وقفه باعث شده که37700 متر مربع از اراضی ملی منطقه حفاظت شده عبدالرزاق در شهرستان سقز رفع تصرف شد.

بهزاد شریفی افزود: مناطق حفاظت شده قوانین مختص به خود دارد و هرگونه دخل و تصرف خارج از ضوابط و مقررات سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است؛ اما متأسفانه بعضی از افراد  به منظور سودجویی و  تصرف منابع ملی و یا گاهاً بدلیل عدم آگاهی به این مناطق، باعث تخریب و برهم زدن اکوسیستم بکر در مناطق می شوند.

وی تاکید کرد: مقدار رفع تصرف شده موضوع 4 فقره پرونده تخلف و تخریب اراضی ملی می باشد و از عموم مردم فهیم، متعهد و علاقمند به حفظ محیط زیست تقاضا می شود در صورت مشاهده هرگونه ملازمه ای با محیط زیست شامل: ساخت و ساز، تخریب، تصرف اراضی ملی، شکار و صید، آلودگی محیط زیست، آتش سوزی در محدوده منطقه حفاظت شده ، موضوع را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و پاسگاه های محیط بانی مستقر در منطقه اطلاع دهند.

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق با وسعت 38569  هکتار در شمال شرق شهرستان سقز واقع شده است . این زیستگاه که شکل تپه ماهوری دارد در سال 1386 برابر مصوبه شماره 290 شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شده و دارای 180 گونه پرنده، 17 گونه پستاندار و 350 گونه گیاهی می باشد. گونه شاخص این منطقه قوچ و میش ارمنی بوده و دو اثر مهم باستانی و گردشگری استان شامل غار کرفتو و قلعه باستانی زیویه در این منطقه قرار گرفته است. 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها